Teberru | Sosyal medya, internet, yazılım, yararlı bilgiler

Bedava hosting alırken iki kez düşünün!

Bedava hosting hizmeti veren sitelere kayıt olarak kişisel web adresinizi dakikalar içinde hayata geçirebilmeniz mümkün. Çoğunluğu yabancı menşeli olan firmalar tarafından sağlanan bedava hosting servisi ilk bakışta çok cazip gelebilir. 000webhost gibi sitelerin sınırsız trafik ve disk alanı verdiği göz önünde bulundurulursa, insan “Bu işte bir bit yeniği olmalı” diye düşünmeden edemiyor gerçekten. Sahi hiç düşündünüz mü, bu firmalar babalarının hayrına mı size bedava hosting hizmeti sağlıyorlar?

Evet, bedava hosting kullanmak her zaman için çok akıllıca bir karar olmayabilir. Sizin için önem taşımayan projelerde masraftan kaçınmak istiyorsanız belki ideal bir çözüm, ama kaybolduğu zaman üzüleceğiniz verileri bedava hosting sunucularında barındırmak kesinlikle büyük risk. Üstelik bedava hosting kullanmanın başka sakıncaları da var.

Nisan 2017 EDİT !

Yaklaşık 3 ay önce bir siteden hosting aldım. Ve inanılmaz şaşırdım. Para ile aldığım hostlardan bile daha iyi hizmeti ücretsiz sunuyorlar. Size de tavsiyem poyrazhosting’dir.
ücretsiz hosting domain
Giriş gitmek için tıklayınız.

Sizi ücretli pakete geçmeye zorlayabilirler

Her işletme doğası gereği kâr amacı güder. Bedava hosting hizmeti veren firmalar için de bu kural geçerli. Başlangıçta sınırsız disk alanı ve trafik gibi cazip avantajlara kapılıp sitenizi ücretsiz hosting alanı üzerine kurduğunuzda karşılaşacağınız kısıtlamalar canınızı sıkabilir. Örneğin siteniz geçici olarak askıya alınabilir, trafik veya disk alanı dolabilir. Bu gibi durumlarda yedeklerinizi almak için dahi ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz. Veya sitenizi taşımaktansa, bedava hosting hizmeti aldığınız firmanın ücretli paketlerine yükseltme yapmak isteyebilirsiniz.

Oldukça amatör gözüküyor

Kurduğunuz web sitesini her gün binlerce kullanıcı ziyaret edecekse veya kurumsal bir firmayı sanal alemde temsil edecekse, mümkün mertebe sağlam ve kaliteli hosting firmalarından hizmet almanız gerekir. Tutup da ücretsiz hosting servislerine kayıt olup böylesi önemli projeleri riske atarsanız, uzun vadede zararlı çıkabilirsiniz. Amacımız kimseyi bedava hosting avantajından soğutmak değil, ancak yarın bir gün kapıda kalmayacağınızın veya firmanın tüm dosyalarınızı silmeyeceğinin hiçbir garantisi yok. Bunu göze almanız gerek.

Siteniz yavaş yüklenebilir

Ücretsiz paylaşımlı hosting için ayrılan sunucular genelde çok yavaş çalışır. Gerekli güvenlik önlemleri alınmaz ve planlanmış bakımlar çoğunlukla ertelenir. Sitenizi ziyaret eden kullanıcılar sayfaları yüklerken zaman aşımına uğrayabilir, sıkılıp sitenizi bir daha girmemek üzere kapatabilir. Yasadışı işlem yaptığınız öne sürülerek sorgusuz sualsiz tüm dosyalarınız firma tarafından silinebilir. Kısacası başınıza her şey gelibilir, hiç de hak iddia edemezsiniz. Kaldı ki bu firmaların çoğu yurtdışında olduğu için Türkçe destek almanız veya hakkınızı aramanız da çok zor olacaktır. Yavaş açılan siteler Google’da daha arka sıralarda yer almanıza da yol açacaktır.

İşin özü, ucuz etin yahnisi yavan olur. Hiçbir ücret ödemediğiniz hosting hizmeti için firmaya “Sitem yavaş açılıyor” diye şikayet etmeye de hakkınız olmayacaktır.

İzniniz olmadan reklam eklenebilir

Her ne kadar “Tamamen reklamsız ve ücretsiz!” diye pazarlanıyor olsa da ücretsiz hosting firmaları sizin izniniz ve haberiniz olmadan dosyalarınıza backlink ve reklam kodları ekleyebilir. Bu nokta tamamen firmanın insafına kalmış durumda.

Yorumunuz ?