Teberru | Sosyal medya, internet, yazılım, yararlı bilgiler

Blog nasıl açılır? Blog sitesi kurma rehberi 2017

İnternet üzerinden kişisel günlük tutarak kendi takipçi kitlenizi oluşturmak ve ziyaretçilerinizle etkileşime girmek istiyor, ancak bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız doğru yerdesiniz. İşin teknik kısımlarına temas etmeden önce neden bir günlük blog sitesi tutmanız gerektiğinden bahsetmek icap eder.

Neden blog sitesi kurmalısınız?

Daha başarılı bir insan olmak için. Blog tutarak sürekli yazar, edebî yönünüzü geliştirirsiniz. Sitenizi takip eden ziyaretçilerle iletişime geçerek çevrenizi genişletebilmeniz de mümkün.

Sesinizi duyurmak için. İnternet sayesinde artık sadece siyasetçiler ve zengin iş adamlarının ne dediği gündem olmuyor. Siz de gündemdeki meseleler hakkında fikrinizi özgürce açıklayabilirsiniz.

Para kazanmak için. İnsanların ilgisini çekecek başlıklarla ilgili yazılar hazırladığınız takdirde siz de diğer yüzlerce blog sitesi sahibi gibi Google Adsense üzerinden para kazanmaya başlayabilirsiniz.

7 basit adımda blog sitenizi hayata geçirin!

  1. NEDEN blog sitesi kurmak istediğinizi bilin
  2. NE üzerine blog sitesi kuracağınızı kararlaştırın
  3. Blog sitesinde kullanacağınız servis veya yazılımı belirleyin
  4. WordPress kullanacaksanız kendinize özel bir hosting paketi satın alın
  5. WordPress kurulumunu gerçekleştirin
  6. Eklenti ve temalarınızı ayarlayın
  7. Sitenize giriş yapın ve bloglamaya başlayın!

 

TEK TIKLA BLOG KURULUMU ( TAMAMEN ÜCRETSİZ )

ücretsiz hosting domain

Bu siteden ücretsiz domain, ücretsiz hosting alıp, tek tıkla wordpress sitenizi kurabilirsiniz.

 

Blogspot ve WordPress gibi alternatifleriniz mevcut

Bütçeniz kısıtlıysa, “Yalnızca başımdan geçen olayları yazıp kendimi rahatlatayım, çok fazla takipçim olmasa da olur” gibi bir düşünce içindeyseniz Google’ın Blogspot servisinden veya WordPress.com adresi üzerinden kendinize ücretsiz bir blog açabilirsiniz. Kolayca üye olup istediğiniz gibi tasarımsal değişiklikler yapabileceğiniz blog sitesini dakikalar içinde kurabilmenizi sağlayan bu servisler, başlangıç için gayet ideal bir tercihtir.

Kendi alan adınıza sahip olabilirsiniz

Ancak yukarıda yer alan seçenek yerine .com uzantılı kendi blog sitenizi hayata geçirmek istiyorsanız, bunu da gayet kolay ve rahat bir şekilde gerçekleştirebilmeniz mümkün. Neticede herkes siteismi.blogspot.com veya siteismi.wordpress.com gibi uzantılara sahip siteleri ziyaret etmek istemeyebilir. Bunun yerine siteismi.com gibi daha profesyonel gözüken alan adlarını kullanmak sizin de hakkınız.

Öncelikle yapmanız gereken bu adresteki “Site nasıl kurulur?” yazısını okuyup alan adı ve hosting hakkında bazı temel bilgileri öğrenmek olmalıdır.

Hosting ücretleri aylık 2-3$, domain ücretleri ise senelik 10$’dan başlayan fiyatlara sahip. Satın aldığınız hosting paketinde mevcut bulunan Softaculous yazılımı üzerinden tek tıkla WordPress kurarak kendi blog sitenizi yayına alabilirsiniz. Daha sonra göz zevkinize hitap eden temaları ve WordPress eklentilerini yüklemeniz de gerekecektir. Ancak tüm bu adımları hiçbir kodlama bilgisine ihtiyaç duymadan gerçekleştirebiliyor olmanız size büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Yorumunuz ?