Teberru | Sosyal medya, internet, yazılım, yararlı bilgiler

Cloudflare Kullanarak Siteyi Hızlandırmak

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda sizlere sitenizi Cloudflare ile ücretsiz olarak nasıl hızlandırabileceğinizi, internette tamamen bedava hizmetlerle (bedava domain – hosting – cloudflare) kurabileceğiniz en iyi site yapısını anlatacağım, konu içeriğinde diğer yazılarımdan alıntılar yapacağım.

Öncelikle diğer yazılarımda bahsetmiş olsam da ana kavramlardan bahsedelim.

Hosting: Sitenin barındığı yerdir, bunlarda aslında bir tür bilgisayarlardır (sunuculardır).
Domain: Sitenizin ismi ve uzantısıdır, örneğin teberru.org benim domain’imdir.
Cloudflare: Cloudflare bir CDN (Content Delivery Network – İçerik İletim Ağı) sistemidir. Bu sistem dünyanın bir çok yerindeki sunucusuyla ve çeşitli optimize ayarlarıyla sitenizi hızlandırır; sitenizin daha hızlı açılmasını, saldırılardan korunmasını, daha az bandwidth harcanmasını sağlar. Bedava hostinglerdeki hız ve bandwidth sorununu cloudflare ile çözeceğiz.

Öncelikle bedava domain ve bedava hosting yazılarımdan ücretsiz domain ve hosting ihtiyacınızı karşılayacak siteleri bulabilirsiniz. Dilediğiniz gibi seçtikten sonra bu yazıya geri dönün ve devam edelim.

Hosting ve domain’inizi seçtiniz, bu yazımdan da bunlarla nasıl bir site kurabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Şimdi sitemizi kurduk, bundan sonra da sitemizi Cloudflare’a kaydederek sitemizin daha hızlı ve güvenli olmasını sağlayacağız. Adım adım ilerleyelim.

cloudflare logo

Cloudflare sitesine girmek için tıklayın.

1) Siteye sağ üst menüdeki Sign up’a tıklayarak bilgilerimizi giriyor ve kayıt oluyoruz.

2) Kayıt olduktan sonra add website bölümü geliyor, buraya sitemizi örneğin “teberru.org” şeklinde yazıp Begin Scan’e tıklıyoruz ve yaklaşık 1 dakikada domainimizin dns kayıtlarına bakıyor.

cloudflare site ekleme

Tarama tamamlandıktan sonra karşınıza dns kayıtlarınızı gösteren böyle bir ekran gelecek.

cloudflare dns ayarlama

 

Burayı olduğu gibi bırakıp continue diyin, ekleyeceğiniz bir kayıt varsa üst bölümden veya kaldıracağınız bir kayıt varsa sağ taraftaki çarpı işaretinden kaldırabilirsiniz.

Bu sayfayı geçtikten sonra Select plan bölümünden free’yi seçin, daha sonra CDN + Basic Optimizations’ı seçin, Security Level: Medium olarak kalsın ve tekrar ileri diyin. Size iki tane yeni nameserver verecek ve nameserverlarınızı güncellemenizi isteyecek. Bunun için ücretsiz domaininizi kaydettiğiniz yere girip daha önce eklediğiniz bedava hostingin nameserverlarını kaldırıp yenilerini ekleyin. Daha sonra Cloudflare’a dönüp tekrar ilerleyin. DNS‘lerin oturması 1-2 saatten 1 güne kadar sürebilir ama genelde 10 15 dakika içerisinde olur.

Artık sitenizin hızı bulutlara ulaşacak! Yazımı okuduğunuz için teşekkürler, sorularınızı yorum atarak sorabilirsiniz.

1 Comment

  1. Hakan 24/12/2015 at 22:59

    Çok güzelmiş bende almak istiyorum

Yorumunuz ?