Teberru | Sosyal medya, internet, yazılım, yararlı bilgiler

Google Pixel ve Samsung Galaxy S7 Karşılaştırması

Google Pixel ve Samsung Galaxy S7 Karşılaştırması

2016 yılı akıllı telefonlar açısından epey önemli bir yıldı ve bugüne kadar Nexus adı verilen model, artık Google Pixel olarak karşımıza çıkmıştı. Android pazarına hızlı bir giriş yapan telefonun en büyük rakibi ise Samsung Galaxy S7.

Note 7 faciasını ve önceki telefonların düşük satış rakamlarını bir kenara atarsak, Galaxy S7 de son derece başarılı bir Android telefondu. Peki, Google Pixel mi, Samsung Galaxy S7 mi? Hangi telefon daha başarılı?

Tasarım

Samsung bugüne kadar hep kalitesiz plastik kasalar kullandığı için eleştiriliyordu fakat Galaxy S7’nin kasası büyük beğeni toplamıştı. Yine de cam yapısı sebebiyle üzerinde çok sayıda parmak izi kalıyordu. Google Pixel ise şaşırtıcı biçimde, oldukça başarılı bir ilk jenerasyon telefondu.

Her ne kadar Nexus altyapısını kullansa da, iyi bir çıkış yakalayan cihazda alüminyum kasa üzerinde cam tabaka mevcuttu. Hem ele rahatlıkla oturuyordu, hem de ağırlık olarak başarılıydı. Sonuç olarak, iki telefon tasarım alanında kıyaslamak epey zor.

Ekran

S7’de 5.1 inç ekran mevcutken, Google Pixel’de 5 inç bir ekran var fakat kalite olarak baktığımızda, her iki telefon da son derece başarılı. Galaxy S7 1440 x 2560 çözünürlük desteklerken, Google Pixel ise 1080 x 1920 pikselle çalışıyor. Her ikisi de Pentile kullanırken, S7 biraz daha keskin bir yapıya sahip.

Ayrıca hem Galaxy S7, hem de Pixel’de AMOLED ekran mevcut. Google Pixel çok başarılı bir ekran sunsa da, yine de Samsung’un cihazı bu noktada daha çok öne çıkıyor.

Performans

Galaxy S7’de iki seçenek olarak iki farklı çipset sunuluyor. Birinde Snapdragon 820, diğerinde kendi üretimi Exynos çipset mevcut. Pixel’de ise daha yeni olan Snapdragon 821 kullanılıyor ve daha hızlı, daha güçlü bir işlemci. Ayrıca her iki telefonun da RAM miktarı 4GB.

Performans konusunda benchmarklara bakıldığında Google Pixel daha önde çıkıyor fakat Samsung Galaxy S7’nin de uygulama ve oyunlar konusunda gayet başarılı olduğunu söylemeliyiz.

Kamera

Yüksek teknolojili Android telefonlarla başa çıkmak için Google, Pixel modelini iyi bir kamerayla donatmak zorundaydı ve öyle de yaptı. Cihazda 12MP arka kamera ve 8MP ön kamera mevcutken, resim kalitesinde S7’nin biraz daha önünde kalıyor. Ayrıca fotoğrafları da 0.4 saniye daha hızlı çekebiliyor.

Videolara gelirsek, hem Galaxy S7, hem de Google Pixel 30fps’de 4K video çekimi yapabiliyor. Aynı zamanda 60fps’ye kadar da 1080p videolar çekiyor. Buna rağmen video konusunda Galaxy S7 daha çok öne çıkıyor çünkü telefonda optik resim sabitleyicisi özelliği mevcut.

Batarya

Google Pixel’de 2770mah gücünde batarya mevcutken, Galaxy S7’de ise 300mAh batarya var.  Fakat işin en ilginç yanı, bu rakamlara rağmen Google Pixel çok daha uzun ömürlü. Google Pixel ortalama 7 saat 45 dakika dayanırken, Galaxy S7’de ise bu rakam 6 saat 35 dakika. Buna rağmen Pixel’in şarj süresi daha uzun.

Sonuç olarak, her iki telefon da oldukça başarılı ve ihtiyaçlarınıza göre karar vermelisiniz. İkisinin de birbirlerine göre üstünlükleri olsa da, ‘X telefonu Y’den daha iyidir’ demek biraz zor.

1 Comment

  1. hasan 25/01/2017 at 19:01

    pixel vs s7 samsung. samsung bence daha iyi

Yorumunuz ?