Teberru | Sosyal medya, internet, yazılım, yararlı bilgiler

Hangisi: Yabancı hosting mi, yerli hosting mi?

Kendi web sitenizi yayın hayatına başlatmadan önce domain (alan adı) tercihini yaptıktan sonra harıl harıl hosting arayacağınız zorlu bir dönemi geçirmek zorunda kalacaksınız. Hosting satın alma kararınızı firmalar hakkında yapılan müşteri yorumlarına göz alarak vermeniz isabetli olacaktır. Ancak bu sürecin en başında karar vermeniz gereken bir yol ayrımı var: Yabancı hosting mi, yerli hosting mi kullanmalı?

Gerçek şu ki bu soruya kesin bir cevap verebilmek mümkün değil. Yerli ve yabancı hosting firmalarının kendilerine özgü artı ve eksileri var. İyisi mi kendiniz okuyup tercihinizi avantaj ve dezavantajları göz önünde bulundurarak yapın.

Size tavsiyem ücretsiz hosting alabileceğiniz ve kalitesiyle beni oldukça şaşırtan poyrazhosting.com dur. Tamaen ücretsiz, kesintisiz, reklamsız, sorunsuz. 10 numara. 3 aydır sorun yaşamadım… 1k hitli site barındırılıyor.

Yerli hosting firmalarının artı ve eksileri

[tabgroup]

 • Türkçe destek alabilme avantajı. Özellikle müşteri memnuniyetini hedefleyen yerli hosting firmaları, yükümlü olmadıkları yazılımsal ufak hataları dahi gidererek hosting hizmetinden fazlasını müşterilerine sunmaya çalışıyor. Telefonla arayıp veya destek bildirimi açarak Türkçe yardım alabilmeniz mümkün.
 • Türkiye lokasyon hosting hizmeti. Eğer Türkçe bir web sitesi açacaksanız, ziyaretçilerinizin yüzde 90’ından fazlası Türkiye’den giriş yapacaktır. Bu yüzden Türkiye’deki veri merkezlerinde barındırılan sunuculardan hizmet almak, daha hızlı yüklenen bir web sitesine sahip olacağınız anlamına gelir.
 • Mobil ve EFT ile ödeme seçeneği. Bazı yerli hosting firmaları, kullandığınız telefon operatörü üzerinden ödeme yaparak hizmet satın alabilmenize imkân tanıyor. Keza kredi kartınız yoksa EFT ile de ödeme yapabiliyorsunuz.
 • Saldırılara karşı güvenli değil. Çoğu yerli hosting firması yüklü DDOS ve Botnet saldırıları karşısında uzun süre dayanamaz. Zaman zaman sunuculara erişim problemi yaşanabilir. Hard disk bozulması gibi durumlarda yedek de almamışsanız tüm çabalarınız heba olabilir.
 • Kurumsal yapı tam oturmamış. Müşterisiyle nasıl konuşacağını bilmeyen müşteri hizmetleri çalışanlarına yerli hosting firmalarında rastlayabilmeniz mümkün. Yer sağlayıcısı belgesi olmadan hizmet vermeye devam eden birçok sözde hosting firmasıyla karşılaşabilmek de mümkün.

Tabii tüm bu eksilerin bütün yerli hosting firmaları için geçerli olmadığını, işini ciddiyetle yapan kuruluşları müstesna tuttuğumuzu belirtmiş olalım.

[/tabgroup]

Yabancı hosting firmalarının artı ve eksileri

[tabgroup]

 • Alanının en iyisi donanım. GoDaddy, Hostgator, 1&1, Bluehost gibi yabancı hosting firmalarının sunucuları yüzde 99 gerçek uptime oranına sahiptir. Çok büyük saldırıları savuşturabilecek güçlü sunucu donanımına sahiptirler. Siteniz muhtemelen hiç çökmeyecektir.
 • Kaliteli teknik destek. Yabancı hosting firmaları yaşadığınız tüm sorunları çözebilecek yetkinlikle personelle hizmet verir. Güvenilirdir. Sektörde uzun yıllardır batmadan, çökmeden servis sağlamaya devam eden onlarca yabancı hosting firması vardır.
 • Her şey sınırsız, üstelik çok ucuza! Bazı şirketler aylık 2-3$ gibi cüzi rakamlar karşılığında sınırsız disk alanı ve trafik satın alabilmenize imkân tanıyor. Yerli hosting firmalarının aksine sürümden kazanan bu kuruluşlar, özellikle Shared Hosting alanında Türkiye’ye kıyasla çok daha ucuz fiyatlara sahipler.
 • Kupon kullanabilirsiniz. Eğer yabancı hosting firmalarından ilk kez alışveriş yapacaksanız, internette ücretsiz dağıtılan kuponları kullanarak çok komik rakamlar karşılığında hosting satın alabilirsiniz. Bunun aksine yerli firmalar hiç denecek kadar az kupon dağıtırlar.
 • Türkçe destek sınırlı. Her ne kadar son dönemde GoDaddy, Hostgator ve Bluehost gibi firmalar Türkçe destek sunmaya başlamış olsa da telefonla destek almanız genelde yerli firmalara kıyasla daha zor olacaktır.
 • Yabancı lokasyon. ABD ve Avrupa ülkelerinde konumlandırıldığı için siteleriniz yerli sunucularda barındırılan sitelere kıyasla daha geç açılabilir. Ancak bu fark çoğu zaman gözle fark edilmez bile.
 • Kime şikayet edeceksiniz? Türkiye’deki hosting firmalarını BTK’dan tutun tüketici hakları mahkemesine kadar farklı mercilere şikayet edebilmeniz mümkün. Yurtdışındaki hosting firmaları için böyle bir durum söz konusu olmayacaktır.

[/tabgroup]

Yorumunuz ?