Teberru | Sosyal medya, internet, yazılım, yararlı bilgiler

OLED TV Nedir?

OLED TV Nedir? OLED – LED TV Farkları

Muhtemelen OLED kavramını çok kere duydunuz ama tam olarak ne olduğunu bilmiyorsunuz, daha da önemlisi, bu sistemin ev eğlence sistemleri açısından öneminden haberdar değilsiniz.

OLED teknolojisi, televizyonlar için oldukça önemli ve artık sıradan tüketicilerin de alabileceği duruma geldi. OLED televizyonlar, diğerlerine göre daha iyi görüntü kalitesi sunuyor (daha koyu siyahlar, daha parlak beyazlar düşünün), enerji tüketimini azaltıyor ve geleneksel LED televizyonlara kıyasla, daha hızlı yanıt veriyor.

Peki neden herkes bir tane almıyor? Çünkü hala pahalı sayılır ve uzun süredir de sadece iki televizyon üreticisi, LG ve Panasonic OLED teknolojisini televizyon panellerinde kullanıyorlar. Fakat bu durum değişiyor ve Sony de 2017 yılında Bravia A1E OLED ile geliyor. Peki OLED nedir? OLED TV almaya değer mi? OLED TV’nin avantajları neler?

oled-lcd-farklari

OLED ve LCD/LED farkı nedir?

Bu soruya yanıtımız ancak şu olabilir; her şey farklı!  Belki bu iki teknoloji benzer gözükebilir ama işleyiş şekilleri tamamen farklı. OLED cihazlarda yer alan karbon film, panelin içinde cam ekranın önünde durmakta. LCD ekranlar harici bir ışık kaynağı kullanırken, OLED kendi ışığını geçen elektrikten emmekte. LCD panellerin aksine, OLED’ler aydınlatmayı sadece arka ışıkla sağlamıyor.

OLED ve LCD/LED ekranlar arasındaki temel fark da bu. OLED bir ekranda, pikseller kendi ışığını üretirken, OLED’de durum farklı.

OLED’in avantajları neler?

Özellikle karanlık görüntülerde OLED panellerin farkı ortaya çıkıyor ve ortada fazla ışık olmasa bile, OLED aydınlatmayı düzgün şekilde sağlıyor. LG ve Panasonic, ürettikleri OLED televizyonlarla ‘sınırsız kontrast’ vaad ediyorlar.

OLED televizyonlar, görüntüde hızlı bir yanıt verme ve akıcılık sağlarken, bu da demek oluyor ki oyun oynamayı sevenler ve ev sineması tutkunları fazlasıyla memnun kalacaklar. OLED’de yenileme hızı 0.001ms iken, bu da demek oluyor ki standart bir LED aydınlatmalı LCD panele göre 1000 kat daha hızlı.

OLED televizyonlar hangileri?

OLED televizyonlar 2012’den beri piyasada olsa da, bugüne kadar fazla yaygınlaşmamıştı. LG ve Samsung üretime ilk başlayanlar olsa da, üretim zorluğu ve maliyeti sebebiyle Samsung vazgeçmişti.

LG ise son birkaç yıldır devamlı üretim yapıyor ve 2016 yılında dört farklı ürün sundu: L G6, LG E6, LG C6 ve LG B6 OLED panele  sahip olan televizyon markaları arasında.

Yorumunuz ?