Teberru | Sosyal medya, internet, yazılım, yararlı bilgiler

PlayStation VR İncelemesi

PlayStation VR İncelemesi

HTC Vive’ın PlayStation 4’teki rakibi olarak ortaya çıkan ve konsollara sanal gerçeklik teknolojisini getiren PlayStation VR, sonunda piyasaya çıktı. Yaklaşık 3000 TL fiyatla Türkiye’de satılan bu beklenen ürün, acaba beklenen performansı verebilecek mi?

Eğer Playstation VR satın almayı düşünüyorsanız, bulundurduğunuz yerin dekorasyonu da bunu kullanmaya uygun olması gerektiğini unutmayın. Seçeceğiniz avize modellerinizin aynı doğrultuda VR deneyimi için en ideali olmalıdır.

Rakiplerine nazaran daha uygun bir fiyata satılıyor gibi gözükse de, PlayStation VR’ı tam anlamıyla kullanmak için aynı zamanda PlayStation Camera ve PlayStation Move kontrolcüsüne de sahip olmak gerekiyor. Kaldı ki PS4 kameraları da minimum 250 TL’den başlıyor ve Move kontrolcüsü de aynı şekilde.

PlayStation VR ile Batman: Arkham VR’dan tutun, Job Simulator’e, Wayward Sky’dan korku oyunu Until Dawn: Rush of Blood’a kadar pek çok oyun var. Tabii ki oyunların birbirlerine göre üstünlükleri olsa da, şu bir gerçek ki PlayStation VR her alanda başarılı bir alet.

PlayStation VR cihazı iki şekilde satılıyor. Birincisinde sadece sanal gerçeklik setine sahip oluyorsunuz. İkincisi ise paket halinde sunuluyor ve içinde PlayStation VR’ın yanı sıra, 2 adet Move kontrolcüsü, PlayStation Camera ve PlayStation VR Worlds oyunu bulunuyor. Elbetteki fiyatı ilk seçeneğe göre daha pahalı.

Sektördeki diğer sanal gerçeklik setleri gibi, PlayStation VR da aynı mantıkla çalışıyor. Fakat bilgisayarda çalışan VR setler güçlü ekran kartlarına ihtiyaç duyarken, PlayStation VR için sadece PlayStation 4’ün grafik işlemcisi yeterli oluyor. 1080p oyunları da çalıştırabilen PlayStation VR, aynı zamanda gecikmeye de mahal vermiyor ve en fazla 18ms’de kitleniyor.

Peki PlayStation VR için var olan oyunların durumu ne? Elbette şu anda Steam’deki kadar bol seçenek yok fakat Sony, yıl sonuna kadar en az 50 tane sanal gerçeklik oyununun konsola geleceğinin sözünü veriyor. Ayrıca bu oyunlar basit firmalar tarafından değil, bizzat Sony’nin birinci parti stüdyoları tarafından yapılacaklar. İlki ise PlayStation VR paketiyle birlikte verilen PlayStation VR Worlds oyunu (ki kendisi oldukça başarılı).

Ayrıca PlayStation VR’ı yeni sistem PS4 Pro’da da kullanmak mümkün. Üstelik cihazın ekstra işlemci gücüyle, çok daha iyi bir sanal gerçeklik deneyimi de önünüze seriliyor.

Sonuç olarak özetlersek PlayStation VR Sony için önemli bir adım ve konsol oyunculuğunun da kaderini değiştirecektir. Tüm başarılı özelliklerinin yanı sıra, PC’deki rakiplerine oranla çok daha da uygun bir fiyata sahip.

Yorumunuz ?