Teberru | Sosyal medya, internet, yazılım, yararlı bilgiler

Site nasıl kurulur?

Kişisel veya kurumsal bir web sitesi kurmak istiyorsanız, doğru yerdesiniz. Bu yazıyı sonuna kadar okuduğunuz takdirde siz de hayalini kurduğunuz web sitesine çok kolay bir şekilde sahip olabilirsiniz.

Nereden başlamanız gerektiğini bilmiyor musunuz? Hiç sorun değil. Dürüst olmak gerekirse içinde bulunduğunuz bu durum çok normal, çünkü hemen herkes için ilk başlarda web sitesi kurmak karışık ve gizemli bir iş gibi gelir. Bundan 5-10 sene öncesine kadar web sitesi kurmak yalnızca bilgisayar kurtlarının yapabileceği bir iş olarak algılanıyordu. Şuan gelişen yazılımlar sayesinde tek bir satır kod yazmadan bile web sitesi kurulabiliyor.

O yüzden tekrar edelim:

  • Web sitesi kurmak için bilgisayarla çok içli dışlı olmanıza gerek yok.
  • Herhangi bir kodlama dilini (PHP/ASP) bilmeniz gerekmez.
  • Hosting ve sunucu tarafında çok fazla uğraş sarf etmenize gerek kalmaz.
  • Gayet uygun maliyetler karşılığında domain ve hosting satın alarak sitenizi kurabilirsiniz.

En kısa yoldan kendi sitenizi kurmak için aşağıda yer alan ücretsiz servislerden faydalanabilirsiniz:

Bu servislerin çoğu sürükle bırak şeklinde kolay bir arayüze sahiptir. Kod yazma ihtiyacı duymadan tamamen görsel yönetim araçlarından faydalanarak hazır şablonları düzenlemeye başlayabilirsiniz. İster kişisel blog, ister e-ticaret sitesi; hepsini yukarıdaki ücretsiz servislerle hayata geçirebilmeniz mümkün.

Daha gelişmiş bir şey istiyorum!

Yukarıda ismi zikredilen hazır site kurulum servisleri daha çok web site kurma macerasına yeni başlayan kullanıcılar tarafından tercih edilir. Eğer .com uzantılı kendi web sitenizi kurmak istiyorsanız, alan adı (domain) ve hosting satın almanız gerekecektir. Yada [.ML, .TK, .GA, .GQ, .CF uzantıları isterseniz poyrazhosting.com dan ücretsiz alabilirsiniz. Aynı şekilde herhangi bir ücret ödemeden hosting paketi alabilirsiniz.]

Domain nedir?

Ziyaret ettiğiniz .com/.net/.org ve benzeri uzantılara sahip web sitelerini açarken aslında bir alan adını ziyaret edersiniz. Google’da listelenmek, ziyaretçileriniz tarafından kolayca hatırlanmak için mutlaka bir alan adına ihtiyacınız vardır. Daha sonra bu alan adının içeriğini doldurmak için bir hosting hizmeti satın almanız gerekecektir.

Domain satın almak için kullanabileceğiniz yerli ve yabancı birçok hizmet sağlayıcısı mevcut. Bunlardan yabancı olanları GoDaddy, Name, Namecheap ve Register isimli sitelerdir. Yerli olarak ise İHS, Natro, Turkticaret, Turhost ve benzeri firmalardan domain satın alabilirsiniz.

Hosting nedir?

Güçlü teknik donanıma ve internet bağlantısına sahip olan sunuculardan hosting hizmeti satın alarak internet sitenizi ziyaretçilerin görüntüleyebilmesini sağlayabilirsiniz. Hosting olmadan domain tek başına bir işe yaramaz.

Yabancı hosting firmaları arasında GoDaddy, Hostgator, BlueHost, Justhost gibi isimler yer alır. Türkçe destek almak ve muhatap bulabilmek için Turhost, Alastyr, Markum, Radore, Web Arısı, Doruk ve Guzel.net.tr gibi yerli firmalar tercih edilebilir.

Eğer yerli ve yabancı hosting firmaları arasındaki farkları merak ediyorsanız, bu haberi mutlaka okumalısınız.

Domain ve hosting satın aldım, ya sonra?

Domain yönetim paneline girerek hosting firmasının size iletmiş olduğu nameserver (NS) adreslerini yönlendirmeniz gerekir. Böylece domain ile hostingi eşleştirmiş olacaksınız. Daha sonra hosting sağlayıcısının kullandığı yönetim paneli üzerinden isterseniz WordPress ve Joomla gibi hazır yazılımları kurabilir, isterseniz kendi yazılımınızı yükleyebilirsiniz. Tercih sizin.

cPanel ve Plesk yönetim panellerinde kullanılan Softaculous yazılımı sayesinde aklınıza gelebilecek hemen her kategoriden web sitesini birkaç tıkla hayata geçirebilmeniz mümkün.

Peki Ücretsiz hosting + Ücretsiz domain + Ücretsiz Tek tıkla script kurucu nasıl yapılır ?

Basit.

PoyrazHosting den ücretsiz herşeyi alabilirsiniz. Kullanımı kolay.

ücretsiz hosting domain

Siteye giriş için tıklayınız.

Yorumunuz ?