Teberru | Sosyal medya, internet, yazılım, yararlı bilgiler

Tor Browser Kurulumu – Kullanımı

VPN Programları

Tarayıcı eklentileri sadece web tarayıcı için çalışmaktadır ve diğer programlarda kullanım için işe yaramazlar. Kimliğinizin gizlenmesini istediğiniz bir iş yaparken eklentilere nazaran bir program kullanmak daha garanti bir çözüm olur. Ayrıca vpn programları torrent, anonim indirmeler, yasaklı serverlara bağlanma amaçlı olarak da kullanılabilir. Şimdi de vpn programlarına bir göz atalım.

IP adresini tam olarak gizleyebilen, ayrıca deep wep’e de bağlanabileceğiniz bir program olan Tor Browser’dan bahsedelim ilk önce. İlk olarak bunu yazmak istediğim çünkü ip gizlemede işin ehli bu program. Ama açıkcası sizin için pek kullanışlı olmayabilir.

TOR BROWSER

Tor Browser, ücretsiz olarak sunulan, farklı serverlar arasında çoklu bağlantı kurarak alcağınız veriyi gezindiren ve böylece ip adresinizin gizlenmesini sağlayan bir program. Ayrıca internette bir şehir efsanesi haline gelmiş sözde gizemli Deep Web’e girmenizi sağlar. Aşırıcı korumacı olan bu programda internetteki multimedya içerikten faydalanmanız için Adobe Shockwave Flash eklentisini sağ taraftaki sekmeden eklentiler bölümünden aktif etmeniz, noscript ve https everywhere eklentisini pasifleştirmeniz gerekir. Şayet bunları böyle yaparsanız ip adresinizin ortaya çıkabileceğini söylüyor Tor, ancak siz normal sitelerde, adult da olsa olur farketmez, dolaşırsanız sıkıntı olmaz. IP adresinizin sıkıntı çıkarabileceği durumlarda Bu eklentileri açık tutmamak lazım sadece. Bu duruma örnek olarak Tor’u başlatıp yeni bir Twitter hesabı açıp oradan nefret ettiğiniz bir kişiye ana bacı sövmek gibi durumlar vesaire olabilir.

TOR’u indirme sayfasına gitmek için tıklayın. (English) yazan seçme bölümünden Türkçe’yi seçin.

Tor’un kurulumu çok basit. İndirdiğiniz exe’yi açın ve varsayılan ayar olarak masaüstünde Tor Browser diye bir klasör açarak oraya kurmak isteyecektir. Bence makul, istemezseniz başka bir yere de kurabilirsiniz tabi. Kurulumdan sonra uygulama başlar ve bu ekran karşınıza gelir.

tor browser kurulumu

tor browser kurulumu

Bizim için direk Bağlan butonuna basmak yeterli. Aşağıdaki engelden falan bahseden ve Yapılandır yazan butonu merak ediyorsanız açıklayayım, bazen çeşitli yerel – ulusal ağlar vpn-proxylere, bazı portlara ve iplere bağlanmayı engelleyebiliyor. Bu durumda bridges.torproject.org adresinden aldığınız köprü ipleri kullanarak o aldığınız ip’ler üzerinden internete bağlanabilirsiniz.
Bağlan dedikten sonra bir süre sonra Tor Browser penceresi otomatik olarak açılacaktır. Pencere açıldıktan sonra IP adresinizin gözükmesini istemediğiniz bir iş yapacaksanız, Deep Web’e girecekseniz düz devam edin. Ama internette takılacaksanız bazı ayarlar gerekiyor.

tor browser flash player açma

tor browser flash player açma

Bu ayarlar penceresini açalım ve eklentiler bölümüne girip sağ menüden tekrar Eklentiler bölümüne tıklayarak HTTPS Everywhere ve Noscript eklentilerini devre dışı bırakalım. Daha sonra sağ menüden yan uygulamalara basarak etkinleştirmek için sor seçeneğine basalım. Daha sonra eklentiler bölümüne geri dönüp Şimdi yeniden başlat’a tıklayalım. Tor Browser yeniden açıldığında işlem tamam demektir.

Eğer internet yavaşsa sol üstten soğan simgesine tıklayarak Yeni Bağlantı’ya tıklayabilir ve ip adresinizi yenileyip başka bir bağlantıya sahip olabilirsiniz.

Son olarak, aklında yasak mı gibisinden soruları olan varsa hayır yasak değil. Ve programda virüs veya başka türden bilgisayarınıza program yaratıcak bir dosya bulunmamakta.

Bu yazım ilginizi çekebilir ;

Deep Web Nedir? Deep Web’e Nasıl Girilir?

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Yorumunuz ?