Teberru | Sosyal medya, internet, yazılım, yararlı bilgiler

Web hosting nedir? Web hosting çeşitleri neler?

Web hosting, işletmeler ve bireysel kullanıcıların web sitelerini internet üzerinde yayına vermelerini sağlayan bir hizmet dalıdır. Web hosting hizmetini müşterilerine sunan yerli ve yabancı firmalar, bir web sitesinin internette görüntülenebilmesi için gerekli altyapı ve teknik servisi aylık veya yıllık bazda kiralar. İnternete bağlanarak ziyaret edilen tüm web siteleri “sunucu” olarak adlandırılan gelişmiş donanım ve bağlantı özelliklerine sahip bilgisayarlarda depolanır.

Ücretsiz Hosting ve Alan Adı arayanlar için mükemmel çözüm sunan ;
ücretsiz hosting domain
Siteye giriş için tıklayınız…

Bir internet kullanıcısı web sitenizi ziyaret etmek istediğinde yapması gereken tek şey, tarayıcıyı açarak site ismini yazmak olacaktır. Bu esnada tarayıcı, sizin sunucunuza sağlanarak web sitesini görüntüleme isteğinde bulunacak ve isteğin kabul edilmesi durumunda ziyaretçiler sitenizi açabilecektir.

Günümüzde çoğu hosting firması, aynı zamanda alan adı (domain) satışı da gerçekleştiriyor. Hosting aldıkta n sonra kullanıcıların sitenizi rahatlıkla bulabilmesi için bir de alan adına sahip olmanız gerekir. Eğer bir domaininiz yoksa hosting firmaları size bu noktada da yardımcı olacaktır.

Web hosting çeşitleri

Kendi sitenizi hayata geçirmek için kullanabileceğiniz birçok farklı hosting seçeneği mevcut. Kuracağınız sitenin ne kadar ziyaretçiye hitap edeceği, ne tür bir site olacağı gibi kriterleri değerlendirerek seçiminizi bu doğrultuda yapmanız gerekir. İhtiyacınıza cevap verecek hosting hizmetinin bütçenizi zorlamayacak olması da önemlidir.

Halihazırda satın alabileceğiniz başlıca web hosting çeşitlerini şu şekilde sıralayabilmek mümkün:

  • Ücretsiz web hosting
  • Paylaşımlı web hosting (Linux, Windows)
  • Reseller hosting
  • VPS/VDS
  • Dedicated sunucu

Yukarıda adı geçen hosting çeşitleri hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse şunları söyleyebiliriz:

Ücretsiz web hosting

Sizin için çok da önemli olmayan, “öylesine” açtığınız web sitelerini ücretsiz hostinglerde barındırabilirsiniz. Ancak zaman zaman siteye erişim sorunları yaşamaya, tüm verileri kaybetmeye ve sebepsiz yere hizmetinizin sonlandırılmasına hazırlıklı olun. Hangi firmaların ücretsiz web hosting verdiğiniz öğrenmek için bu adresteki yazımızı okuyabilirsiniz.

Paylaşımlı web hosting

Diğer web siteleriyle birlikte aynı sunucuda barındırıldığınız Linux veya Windows hosting hizmetleri, çoğunlukla paylaşımlı web hosting olarak adlandırılır. Genelde giriş seviyesi web siteleri için bu paket tercih edilir. Ancak ortak bir sunucudan faydalandığınız için sitenize tanımlanan CPU limiti kısıtlı olacaktır. Bu yüzden yoğun ziyaretçi trafiğini kaldıramayabilir, saldırı aldığınızda da sitenizin CPU limitini aştığı için kapatılmasına maruz kalabilirsiniz.

Reseller hosting

Kendi hosting sitenizi kurarak başka bir firmanın hosting hizmetlerini pazarlamak istiyorsanız, yapmanız gereken şey reseller hosting hizmetinden faydalanmak olmalıdır. Bu sayede hiçbir teknik işlemle uğraşmadan, sunucu ve veri merkezi yatırımı yapma ihtiyacı duymadan hosting paketleri satabilirsiniz. Reseller hosting paketleri genelde aylık 10 TL gibi bir fiyattan başlar, özelliklerine göre 100 TL’ye kadar yükselir. Hiçbir teknik detayı bilmenize gerek kalmadan müşterilerinize hosting hizmeti sunmaya hemen başlayabilirsiniz.

VPS/VDS

YouTube’a video yüklemek, video düzenleme işlemleri yapmak, film ve dizi siteleri için çeşitli platformlara video göndermek gibi işlemleri yapmak için hem güçlü bir bilgisayar donanımına, hem de hızlı bir internet bağlantısına ihtiyacınız olacaktır. Bunlar çok maliyetli olacağı için yapmanız gereken şey, hosting firmalarından VPS veya VDS satın alarak uzaktan bağlantı yöntemiyle size özel oluşturulan bilgisayarı kullanmak olmalıdır. Gerçek bir bilgisayardan hiç farkı olmayan VPS’ler sayesinde maliyetleri azaltabilmeniz mümkün. VPS’in gelişmiş ve tüm sunucu kaynaklarını kullandığı hizmet modeline ise VDS ismi verilir. Çok daha üst düzey performans verir.

Dedicated sunucu

Veri merkezinde size özel bir sunucu kiralamak isterseniz, hosting firmalarından dedicated sunucu hizmeti satın almanız gerekir. Aylık bazda ödenen ücretlerle size tahsis edilen sunucuların tüm kaynaklarını istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Genelde profesyonel e-ticaret siteleri ve yoğun CPU kaynağı kullanan siteler tarafından tercih edilir.

Yorumunuz ?